Podsumowanie projektu regionalnego wraz z promocją albumu projektowego pt. „Moje spotkanie z Edytą”

Podczas tegorocznego Święta Patronalnego Szkoły w dniu 12 października br. nastąpiło podsumowanie projektu regionalnego wraz z promocją albumu projektowego pt. „Moje spotkanie z Edytą” z dziełami uczniów naszej szkoły. Książka została wydana przez Wydawnictwo Świętego Macieja Apostoła w Lublińcu.

https://wydawnictwomacieja.blogspot.com/p/nasze-ksiazki.html

Album jest owocem inspiracji, wynikiem pracy twórczej i produktem końcowym projektu wiodącego „Edyta Stein z bliska”, proponowanego przez organizatora projektu: Centrum Historii Zajezdnia /Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”/ we Wrocławiu.

Do  projektu nasza szkoła przystąpiła w ubiegłym roku szkolnym, a do jego realizacji zostali zaproszeni uczniowie klasy VI, obecnie siódmoklasiści. Uczniowie tej klasy poprzez spotkania z twórcami dzieł o Edycie Stein (literackimi, filmowymi, fotograficznymi) poznali dziedzictwo kulturowe Patronki szkoły i miasta. W ubiegłym roku szkolnym odbyło się 5 spotkań projektowych. Naszymi prelegentami byli:

  •     Maria Dziuk – autorka książek, bajek, piosenek i publikacji o tematyce regionalnej (w tym Opowieść małej Edytki Stein).
  •  Maria Prauzner-Bechcicka – autorka lokalnej wystawy fotocytatów pt. „13 inspiracji na 130. rocznicę urodzin Edyty Stein”.
  •   Martyna Górniak – uczennica naszej szkoły, autorka filmu pt. „Wpatrzona w drogę Edyty Stein”
  • Edward Przebieracz – literat, poeta, autor wierszy o Edycie Stein
  •  Sylwin Bechcicki – prezes Towarzystwa im. Edyty Stein, oddział Lubliniec, laureat Nagrody im. św. Edyty Stein, twórca wierszy o Edycie Stein

 Odbyło się również spotkanie projektowe na temat przesłania wierszy Katarzyny Jasztal

„Z Jezusem po Shoah – św. Edyta Stein”.

Tak ubogaceni uczniowie udali się na poszukiwanie własnych indywidualnych spotkań z Edytą, które odbyły się na wielu płaszczyznach przeżyć, emocji i wzruszeń:

1) literackich (powstały 2 dzieła)

2) inspiracji cytatami (2 dzieła),

3) obrazów (5 sztuk),

4)  dzieł ceramicznych (3 sztuki),

5)  projektów 3D (1 sztuka),

6)  wyrobów kulinarnych (2 uczniów przystąpiło do prac kulinarnych),

7)   arcydzieł robótek ręcznych (2 dzieła)

8) fotografii lublinieckich osobliwości (4 uczniów podążało po Lublińcu śladami Edyty Stein z aparatem fotograficznym w ręku),

9) utworów muzycznych (1 dzieło).

Uczniowie tworzyli swoje dzieła pod opieką nauczycieli: Agnieszki  Jaźwińskiej (literackie), Anny Bałdygi (ceramiczne), Agaty Kowalskiej (malarskie). Nad Spotkaniami z Edytą czuwała wychowawczyni klasy Edyta Heluszka. Wielu uczniom na drodze ich osobistego spotkania z Edytą towarzyszyli rodzice, zgodnie z założeniami projektu. W ramach projektu rodzice mogli tworzyć również swoje osobne przyczynki – w ten sposób powstał artykuł końcowy autorstwa Krzysztofa Kanclerza (nauczyciela religii i historii w naszej szkole, autora licznych lublinieckich rysów historycznych).

Podczas uroczystej akademii szkolnej z okazji Święta Patronalnego Szkoły uczniowie klasy VII przedstawili swoje dzieła projektowe: literackie, muzyczne, ceramiczne, plastyczne, kulinarne, artystyczne, fotograficzne. Wysłuchaliśmy listu do Edyty, zaprezentowano scenkę „Spotkanie”, zabrzmiał utwór muzyczny „Zwycięstwo Edyty Stein” na trąbkę i organy. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz wystawa poprojektowa.

Na pamiątkę /zgodnie z założeniami projektu/ każdy uczestnik projektu otrzymał album projektowy, w którym znajduje się jego indywidualne dzieło, tworzące element całej klasowej układanki. Bowiem klasa ta obfituje w uczniów uzdolnionych w przeróżnych dziedzinach, czego byliśmy świadkami podczas prezentacji ich dzieł na akademii szkolnej z okazji Święta Patronalnego Szkoły, podziwiając tym samym ich kreatywność i pasję podążania śladami Edyty Stein, a także odkrywania przez to swojej ścieżki spotkania. A oto spis dzieł projektowych:

1)     DZIEŁA LITERACKIE

Olga Kanclerz „List do Edyty”

Daria Peszel „Spotkanie”

2)     INSPIRACJE CYTATAMI EDYTY

Natalia Poloczek

Łukasz Wiącek

3)     DZIEŁA MALARSKIE

Zuzanna Mandla „Trzy odsłony życia naszej Patronki”

Jakub Królik „Moja Święta Edyta”

Błażej Pilawa „Portret karmelitanki”

Maksymilian Kościelniak „Moja mała ikona Wielkiej Świętej”

Karol Mandla „Patronka mojej szkoły, parafii, miasta”

4)     WYTWORY CERAMICZNE

Blanka Lipiec „Figurka Edyty”

Maciej Kmiecik „Menora – siedmioramienny świecznik żydowski”

Wojciech Sobieraj „Rzeźba na kamieniu (Stein)”

5)     PROJEKTOWANIE 3D

Franciszek Lempa „Gwiazda Dawida”

6)     SZTUKA KULINARNA

Jakub Grzegorzewski „Babeczki Edyty”

Agata Żółtek „Ciasto brownie Edyty”

7)     RĘKODZIEŁA: PACYNKA, WYRÓB SZYDEŁKOWY

Maja Cieślik „Pacynka Edyty” (szycie)

Anna Chmura „Figurka karmelitanki” (szydełkowanie)

8)     FOTOGRAFIE LUBLINIECKICH MIEJSC PAMIĘCI

Emilia Kazuch i Magdalena Mika „Pocztówki z Lublińca”

Zuzanna Kulik „Droga Edyty – kalendarium (od fontanny do Muzeum Pro Memoria Edith Stein)”

Adrian Poremba „Rzeźby i pomniki Patronki miasta”

Karol Mandla „Wokół sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Lublińcu-Steblowie”

9)     DZIEŁO MUZYCZNE

Łukasz Kunicki „Victoriam – zwycięstwo św. Edyty Stein”

Gratulujemy uczniom – uczestnikom projektu „Moje spotkanie z Edytą” ich pięknych i niepowtarzalnych dzieł, dziękujemy za współpracę rodzicom uczniów tej klasy i nauczycielom zaangażowanym w projekt.

Koordynator projektu – nauczyciel regionalista: L. Mzyk

Przewiń do góry