Młodzi obserwatorzy sprawdzają czystość powietrza!

Uczniowie klasy piątej: Magda, Kamila oraz Wojtek badali stan powietrza w najbliższym otoczeniu. W tym celu wybrali się w teren na poszukiwanie porostów. Porosty są zaliczane do bioindykatorów – organizmów będących wskaźnikami stanu środowiska. Organizmy te są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza tlenkiem siarki. Różne gatunki porostów charakteryzują się różnym stopniem wrażliwości na obecność dwutlenku siarki w powietrzu. Na podstawie obserwacji porostów występujących na danym terenie, dzięki tzw. skali porostowej, możemy poznać stopień zanieczyszczenia powietrza.

Nasi uczniowie zaobserwowali na obrzeżach naszego miasta obecność porostów o budowie skorupiastej i listkowatej. Najczęściej spotykanymi porostami są Złotorost ścienny i Pustułka pęcherzykowata. Według skali porostowej świadczy to o zanieczyszczonym i średnio zanieczyszczonym powietrzu tlenkami siarki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry