Święto Patronalne Szkoły

W tym roku szkolnym Święto Patronalne Szkoły obchodziliśmy 19 października. Uroczystość składała się z trzech głównych komponentów: do naszej Patronki, o naszej Patronce, od naszej Patronki.

Przed Mszą św. pomodliliśmy się litanią do św. Edyty Stein. Warto się modlić za przyczyną Świętych i Błogosławionych kościoła katolickiego. Także do naszej Patronki – św. Edyty Stein są różne modlitwy, w tym litania, nowenna i koronka, można za pomocą modlitwy wyprosić wiele łask, a także wstawiennictwo naszej Patronki w codziennych sytuacjach życiowych.

W homilii podczas uroczystej szkolnej Mszy świętej o. Proboszcz Tomasz Woźny zwrócił uwagę na przepiękny sztandar szkoły z wizerunkiem Patronki szkoły oraz zachęcił do naśladowana św. Edyty w codziennym życiu.

Po Mszy św. przeszliśmy do drugiej części naszej uroczystości – o naszej Patronce. Wsłuchaliśmy się w opowieść o życiu małej Edytki i wielkiej Świętej Kościoła Katolickiego na podstawie książki Ewy Skarżyńskiej „Jak ambitna Edytka została świętym filozofem”, przeplatanej fragmentami “Kantaty o Edycie Stein” autorstwa Krzysztofa Gembały.

Zadumani opowieścią o życiu naszej świętej Patronki podążyliśmy do źródła jej mądrości, perełek myśli duchowych, bogactwa cytatów z jej twórczości literackiej i filozoficznej. Mamy nadzieję, że usłyszane słowo od niej padnie na żyzną glebę naszych serc i na stałe zakorzeni się w naszej codzienności. Módlmy się do niej, czytajmy o niej, czerpmy od niej bezpośrednio, z jej ogromnego dziedzictwa i testamentu, które nam pozostawiła nasza święta Patronka, aby na zawsze pozostać w naszych sercach przez dobre słowo na każdy dzień. Po zakończonej uroczystości można było zabrać ze sobą do domu karteczkę ze słowami świętej Edyty.

Umocnieni mądrością ukrytą – sentencjami naszej Patronki przypomnieliśmy sobie również jej zasady, którymi kierowała się w życiu jako uczennica i nauczycielka:

  1. Bądź zawsze dobry dla innych.
  2. Przyszedłeś do szkoły, aby się uczyć.
  3. Szanuj pracę nauczycieli i wychowawców.
  4. Szukaj prawdy.
  5. Pamiętaj o Bogu.

Te zasady skierowaliśmy w Dniu Patronalnym Szkoły do wszystkich naszych uczniów, a zwłaszcza zadedykowaliśmy je naszym drogim pierwszoklasistom, którzy odbyli w tym dniu w obecności całej społeczności szkolnej swoje uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu.

Szkolne Święto Patronalne zwieńczyły życzenia Samorządu Uczniowskiego skierowane do nauczycieli z okazji niedawno obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej.

Podczas uroczystości gościliśmy również prezesa Towarzystwa im. Edyty Stein /Oddział w Lublińcu/, laureata tegorocznej międzynarodowej Nagrody im. św. Edyty Stein – p. Sylwina Bechcickiego, który przypomniał nam o związkach Edyty Stein z Lublińcem – jej umiłowanym miastem, dopełniając tym samym sceniczny przekaz uroczystości Święta Patronalnego.

Dziękujemy p. Marii Banduch za wykonywanie zdjęć podczas uroczystości Święta Patronalnego Szkoły.

Nauczyciel regionalista: L. Mzyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry