Wycieczka realizowana z programu ministerialnego „Poznaj Polskę”

W dniach 8-10.12.2021 uczniowie klas siódmych brali udział w trzydniowej wycieczce realizowanej z programu ministerialnego „Poznaj Polskę”. Pierwszy dzień rozpoczęto od przyjazdu do Wrocławia,

gdzie z udziałem przewodnika zwiedzano Zespół Historycznego Centrum miasta, w skład którego weszły m.in.: odrzańskie wyspy, w tym Ostrów Tumski – miejsce najwcześniejszej osady, zasiedlone co najmniej od IX wieku przez plemię Ślężan, oraz Stare Miasto na lewym brzegu Odry – teren XIII-wiecznego miasta lokacyjnego, a także Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które zachwyciło naszych uczniów.

Z Wrocławia udano się do Srebrnej Góry – miejsca noclegowego w uznanym za Pomnik Historii „Domu pod Twierdzą”. Drugi dzień wycieczki zaprowadził uczestników do Twierdzy Srebrnogórskiej – nowożytnej warowni górskiej z XVIII wieku, w której zaprezentowano zwiedzającym historię Twierdzy oraz przyległych do niej zabudowań. Największy podziw wzbudził potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.

Kolejnym punktem tego dnia była wizyta w Kopalni Złota, w Złotym Stoku. Przewodnik, który oprowadzał wycieczkowiczów z zapałem opowiadał o historii kopalni i warunkach, w których żyli i funkcjonowali tamtejsi górnicy. Mogliśmy zobaczyć również średniowieczną osadę górniczą, a w niej wszystkie rodzaje drewnianych urządzeń technicznych powstałych na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Każda maszyna funkcjonuje i jest przedstawiona w sposób interesujący dla młodego człowieka.

Dzień trzeci zaprezentował nam opolskie Muzeum Polskiej Piosenki. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwala mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, jak chce.

Ostatnim punktem zaplanowanym podczas tej trzydniowej wycieczki był najstarszy żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew. Został on wykonany przez pracowników Pruskiej Królewskiej Huty Malapanew w Ozimku, z zastosowaniem rozwiązań technicznych autorstwa mistrza hutniczego Karla Schotteliusa. Most łączący brzegi Małej Panwi tuż przy zabudowaniach huty był główną przeprawą na odcinku wielu kilometrów oraz dumą okolicy.

Hanna Krupa & Sylwia Świercok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry