Debata oksfordzka

W dniu 27 maja oraz 3 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w debacie oksfordzkiej w kategorii szkół podstawowych. Debatę zorganizowano w ramach obchodów 750 – lecia Miasta Lublińca. Wzięło w niej udział 6 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Wiktoria Caban, Igor Jaźwiński, Igor Krupa oraz Jakub Piekacz. W ostatecznej klasyfikacji zajęli 2 miejsce.

Debata oksfordzka to szczególny typ dyskusji dwóch drużyn – propozycji i opozycji – nad postawioną tezą. W debacie oksfordzkiej drużyny są czteroosobowe. Propozycja broni tezy debaty, opozycja stara się ją obalić. Na debatę drużyny przybywają przygotowane do dyskusji. Nie wiedzą jednak, czy będą tezy bronić, czy ją obalać. Losowanie stanowisk odbywa się w dniu debaty.

Debata jest ciekawym doświadczeniem dla uczestników. Mówcy muszą przygotować argumenty, poprzeć je konkretnymi przykładami. Swoje argumenty muszą utrzymać, argumenty strony przeciwnej obalić. Sędzia ocenia mówców pod względem trafności argumentów, siły perswazji i sprawdzenia się w określonej roli mówcy.

Debaty były zaciekłe, każda ze stron starała się wykazać, że ma rację. Tym bardzie gratulujemy naszej drużynie i życzymy im kolejnych sukcesów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry