Z wizytą na St. Annaberg – Wycieczka klasy VB na Górę św. Anny

W dniu 8 kwietnia 2019r. klasa VB wraz z wychowawcą – p. Lilianą Mzyk oraz nauczycielem pełniącym opiekę – p. Danutą Obidzińską wybrała się na wiosenną wycieczkę szlakiem św. Anny na Górze Jej imienia.

Franciszkanin Ojciec Jonasz oprowadził nas po bazylice św. Anny, wyjaśnił nazwę „Święta Anna Samotrzecia”, zaprowadził na wystawę przyklasztorną oraz do ogrodu klasztornego, gdzie znajduje się najwyższy punkt wzniesienia Góry św. Anny – 407,6 m n.p.m. Po zakupie pamiątek udaliśmy się do Groty Lourdzkiej.

Następnym punktem programu był spacer do Pomnika Czynu Powstańczego, przy którym corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające walki powstań śląskich, bowiem bitwy III Powstania Śląskiego przebiegały w rejonie Góry św. Anny.

W pobliżu Pomnika znajduje się największy w Polsce amfiteatr skalny, który sprawił na naszych uczniach ogromne wrażenie. Amfiteatr wybudowano w latach 1934-38  wykorzystując istniejący już kamieniołom wapieni.

Na koniec zeszliśmy Dróżkami Kalwaryjskimi do Poręby, mijając po drodze Ołtarz Papieski, przy którym Papież Jan Paweł II w 1983r. sprawował mszę św. oraz szereg kapliczek kalwaryjskich.  Kalwaria na Górze Św. Anny powstała ponad trzysta lat temu, splata ją wieniec 40 kapliczek większych i mniejszych, tłumnie odwiedzanych przez pielgrzymów podczas Obchodów Kalwaryjskich.

Góra Św. Anny jest wyjątkowa zarówno dzięki położeniu geograficznemu, jak i dzięki swemu znaczeniu religijnemu. Ten uroczy zakątek przed milionami lat był czynnym wulkanem. Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają się ze sobą, tworząc niepowtarzalny krajobraz. Do takich należy Park Krajobrazowy Góra  św. Anny. W 2004r. Góra św. Anny została uznana za pomnik historii. Tym samym Sanktuarium znalazło się wśród 30 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce.

Wycieczka należała do udanych, wiosenna aura sprzyjała naszej wędrówce po Ziemi Śląskiej i odkrywaniu  dziedzictwa kulturowego, atrakcji przyrodniczych oraz tajemnic historii sąsiadującej z nami Opolszczyzny.

Wychowawca klasy VB: L. Mzyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry