Akcja „Żonkile”

22 kwietnia uczniowie klas 5 i 6 przeprowadzili w całej szkole akcję Żonkile.

Było to działanie upamiętniające 79 rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Wybuchło ono 19 kwietnia 1943 roku   i trwało do 16 maja 1943 roku.

Powstanie było odpowiedzią na zaplanowaną przez Niemców akcję likwidacji getta.

W tym roku przypada 103. rocznica urodzin i 13. rocznica śmierci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Kontynuację tej tradycji jest rozdawanie podczas obchodów rocznicy powstania papierowych żonkili.

Żółte żonkile mają scalać i łączyć pamięć – tak mocno poszarpaną przez historię i różne ideologie, które próbowały zaszczepić jedynie nienawiść pomiędzy narodami: polskim i żydowskim. Są więc symbolem pamięci, która ma łączyć, a nie wznosić mury nienawiści.

Wszystkie rozdawane żonkile zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły. W akcję zaangażowali się chętni uczniowie z klas IV – VIII.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i wykonali papierowe kwiaty serdecznie dziękujemy.

 
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry