Wyniki Regionalnego Konkursu Plastycznego „Chwała męczeństwa nagrodą zwycięstwa”

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego i dolnośląskiego został zorganizowany przez Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW oraz Wydawnictwo św. Macieja Apostoła w Lublińcu w celu upamiętnienia 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Teresy Benedykty od Krzyża – św. Edyty Stein. Do istoty konkursu należą również: jubileuszowe świętowanie w miastach Edyty Stein: Rok 2022 Rokiem Edyty Stein we Wrocławiu (województwo dolnośląskie), 750-lecie Miasta Lublińca (województwo śląskie), pogłębienie zainteresowania postacią współpatronki Europy św. E. Stein, a także rozwijanie pasji artystycznych dzieci i młodzieży.    

Do Regionalnego Konkursu Plastycznego „Chwała męczeństwa nagrodą zwycięstwa” wpłynęło włącznie 137 prac z różnych zakątków województwa śląskiego i dolnośląskiego, co świadczy o popularności naszej Patronki w tych regionach. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowali nie tylko swoje zdolności plastyczne, ale również w swoich artystycznych wizjach wypełnili misję konkursową o chwale męczeństwa z nagrodą zwycięstwa, zaświadczyli o swoim powołaniu głoszenia nieustającej prawdy o niepodważalnej świętości wartości i charyzmatu św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein.

Warto wspomnieć o szerokim wparciu honorowym i medialnym konkursu. Konkursowi patronują:

 • Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu
 • Towarzystwo im. Edyty Stein, Oddział w Lublińcu
 • Ks. Bp Jan Kopiec – Biskup Gliwicki
 • Ks. Rafał Grunert – Proboszcz Parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Lublińcu
 • Śląski Kurator Oświaty
 • Andrzej Gawron – Poseł na Sejm RP
 • Joachim Smyła – Starosta Powiatu Lublinieckiego
 • Edward Maniura – Burmistrz Miasta Lublińca
 • Tygodnik Katolicki Gość Niedzielny
 • Magazyn społeczno-kulturalny Ziemia Lubliniecka
 • Gazetka parafialna U Oblat.

W dniu 4 listopada br. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury konkursowe w składzie: Małgorzata Sosnowska – grafik, Krzysztof Hałupka – malarz, artysta, przewodniczący jury, Sylwin Bechcicki – prezes TES o/Lubliniec, w obecności organizatorów konkursu: Joanny Kierach – dyrektora Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein oraz Edwarda Przebieracza – redaktora Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu, dokonało oceny prac oraz przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Prezentujemy wyniki konkursu:

 

kategoria: szkoła podstawowa kl. I-IV

I nagroda:

PRZEMYSŁAW BARCZYK

kl. III, Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej w Lublińcu

II nagroda:

ROKSANA GRAMSKA

kl. III, Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach (świetlica klas I-III)

III nagroda:

EMILIA KOZIEŁ

kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu

wyróżnienia:

MAJA CHODOROWSKA

kl. IV, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach

MICHAŁ JEZUSEK

kl. III, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu

ANTONINA KUĆ

kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 68 im. II Tysiąclecia Wrocławia we Wrocławiu

 

kategoria: szkoła podstawowa kl. V-VIII

I nagroda:

MIŁOSZ FAŁEK

kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Staszica w Głogowie

II nagroda:

MAGDALENA KRYSIK

kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu

III nagroda:

MACIEJ PAŁATYŃSKI

kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie

wyróżnienia:

JAKUB GONDEK

kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu

BARTOSZ KOWALSKI

kl. V, Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej w Lublińcu

JULIA JĘDRUCH

kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie

wyróżnienie specjalne Wydawnictwa św. Macieja Apostoła:

ZUZANNA SZCZERBA

kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie

 

kategoria: szkoła ponadpodstawowa

I nagroda:

DAWID SZECÓWKA

kl. III, Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie

wyróżnienia:

KACPER TARNOWSKI

kl. III, III LO im. prof. Zbigniewa Religi w Lublińcu

JULIA MATYSIK

kl. III, I LO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie

FILIP GŁADYSZ

kl. II, Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie

 

Prace laureatów zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej oraz opublikowane w książkowym pokłosiu konkursowym. Zapraszamy do Lublińca – ukochanego miasta Edyty Stein na Galę Pokonkursową połączoną z wręczeniem nagród, która odbędzie się 20 grudnia br. o godz. 11.00 w auli Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim 137. uczestnikom konkursu zamiłowania do naszej Patronki – św. Edyty Stein, a także pasji artystycznych wizualizacji swoich odczuć i uczuć w tej pięknej duchowej sferze.  

 

 

                                                                            Organizatorzy konkursu

Przewiń do góry