Gala Pokonkursowa Oblackich konkursów o bł. o Józefie Cebuli OMI

z okazji 25. Rocznicy beatyfikacji błogosławionego o. Józefa Cebuli OMI

Dnia 12 czerwca 2024 roku w auli Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej odbyła się uroczysta gala Pokonkursowa Oblackich konkursów na ilustrację do książeczki pt. Józek w aureoli oraz na komiks o życiu bł. o. Józefa Cebuli OMI z okazji 25. rocznicy beatyfikacji błogosławionego o. Józefa Cebuli OMI, który blisko 100 lat temu uczył w budynku naszej szkoły. Konkursy dedykowane były uczniom szkół podstawowych: z terenu powiatu lublinieckiego, parafii Oblackich w Polsce, parafii w Malni oraz parafii w Markowicach.

Celami konkursów było: uczczenie 25. rocznicy beatyfikacji błogosławionego
o. Józefa Cebuli OMI, pogłębienie duchowych wartości uczniów, promowanie kreatywności i uzdolnień artystycznych oraz ukazanie bł. o. Józefa Cebuli jako wzoru do naśladowania.

Podczas Gali wręczono nagrody i dyplomy 12 laureatom w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII.

Podczas uroczystości, na pokonkursowej wystawie zaprezentowane zostały prace laureatów. Planowane jest również wydrukowanie prac laureatów w pamiątkowym pokłosiu konkursowym.

Podczas gali odbyła się część artystyczna. Sylwetkę Błogosławionego, jego życiorys oraz związki z Lublińcem przybliżył historyk oraz katecheta Pan Krzysztof Kanclerz. Zaprezentowana została piosenka autorstwa nauczyciela naszej szkoły pana Krzysztofa Gembały pt. „Kapłan”, która została wykonana przez uczniów naszej szkoły: śpiew – Amelia Just, Zuzanna Heluszka, Olga Kanclerz, Milena Salik; skrzypce – Zofia van Merode; trąbka – Łukasz Kunicki. Pan Sylwin Bechcicki zaprezentował swój autorski wiersz poświęcony bł. o. Józefowi pt. „3 razy MMM”. Również Pan Edward Przebieracz zaprezentował swój autorski wiersz pt. „Święci Lublińca”. W trakcie gali mogliśmy podziwiać ikonę napisaną w lublinieckim klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, której symbolikę przedstawił jej autor o. Wiesław Nazaruk OMI. Część artystyczną zakończyła pieśń pt. „Drogą wskazaną przez Pana”, wykonana przez Pana Marka Kunickiego oraz uczennice naszej szkoły: Olgę Kanclerz oraz Zuzannę Heluszkę.

Na gali cieszyliśmy się z obecności znamienitych gości: Wikariusza Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – O. Bartosza Madejskiego OMI, Superiora Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu, członka komisji konkursowej – O. Bernarda Briksa OMI, Proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu oraz Prezesa Fundacji Edukacji Katolickiej – O. Tomasza Woźnego OMI, Koordynatora medialnego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, autora filmu pt. „Spotkałem ojca Cebulę” – O. Pawła Gomulaka OMI, najstarszego członka Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, naocznego świadka bł. o. Józefa Cebuli OMI, występującego w filmie pt. Spotkałem ojca Cebulę – ojca Antoniego Lesza OMI, Wieloletniego misjonarza w Kanadzie Północnej, misjonarza ludowego, rekolekcjonistę, autora ikony bł. ojca Józefa Cebuli OMI – ojca Wiesława Nazaruka OMI, Proboszcza parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni, diecezjalnego formatora indywidualnych form życia konsekrowanego, a także ojca duchownego kapłanów diecezji opolskiej – księdza Huberta Sklorza.

Oblackie konkursy o bł. O. Józefie Cebuli odbywały się pod honorowym patronatem Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu pięknych i wyjątkowych prac konkursowych, wykonanych różnymi technikami plastycznymi oraz zdolności literackich. Za przepiękne prace z bogatym przesłaniem, wykonane z serca – Bóg zapłać!

Organizatorzy konkursu.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry