Uczniowie klasy Va, Vb i V c w ramach języka mniejszości narodowej – języka niemieckiego na przedmiocie kulturoznawstwo odkrywają historię i kulturę mniejszości niemieckiej, poznają dziedzictwo kulturowe naszych sąsiadów dosłownie „od kuchni”.
Każdy uczeń w ramach zadania domowego wybiera danie / potrawę z krajów niemieckojęzycznych i przygotowuje o niej prezentację multimedialną lub w formie papierowej. Prezentacja zawiera obrazek potrawy, przepis kulinarny w języku niemieckim i polskim oraz dodatkowo historię potrawy.
Warto wspomnieć, iż przepis kulinarny jest tekstem fachowym, ponieważ zawiera określone branżowe słownictwo, a zarazem użytkowym, gdyż codziennie możemy z niego korzystać. Przepis składa się z dwóch obowiązkowych części: składniki i przygotowanie, można rozszerzyć go jeszcze o wskazówki i rady dotyczące przygotowania konkretnej potrawy.
Chętni uczniowie przedstawiają swoje prace na forum klasy w języku polskim i w języku niemieckim, przygotowują quizy dla klasy dotyczące omawianej potrawy.
Niewątpliwie największą atrakcją tego zadania domowego jest możliwość własnoręcznego przygotowania wybranej potrawy / deseru w domu pod opieką rodziców, a następnie okazja wspólnej degustacji potrawy podczas poczęstunku w klasie. Wszystko odbywa się oczywiście z kulturą, wszak dzieje się to na kulturoznawstwie.
Za przygotowanie prezentacji o potrawie w ramach zadania domowego wszyscy uczniowie dostają ocenę. Dodatkowo chętni uczniowie mogą „upiec trzy pieczenie na jednym ogniu”, uzyskując kolejne oceny za prezentację ustną na forum klasy oraz przygotowanie potrawy w domu – poczęstunek w klasie.
W ramach kolejnych odsłon tego artykułu będziemy przedstawiać na FB uczniów klas V i ich potrawy z krajów niemieckojęzycznych, które zostały przygotowane w domu lub zakupione celem degustacji w szkole.
Składam podziękowania wszystkim Rodzicom tych uczniów za pomoc, zainteresowanie oraz zaangażowanie się w kulturę mniejszości narodowej, bowiem tym sposobem (przez żołądek do serca) niemiecki też może być smaczny.
Nauczyciel języka niemieckiego – L. Mzyk