Z wizytą w Rezerwacie Rododendronów

10 czerwca br. klasa 7b pod opieką wychowawcy p. Liliany Mzyk oraz nauczyciela geografii p. Marii Banduch odwiedziła stanowisko rododendronów czyli różanecznika katawbijskiego /fioletowego/ w przysiółku Brzoza, w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim (15 km od Lublińca). Jest to przepiękny pomnik przyrody, który rozkwita raz na rok – właśnie o tej porze w czerwcu. Rezerwat ma powierzchnię około pół hektara i można podziwiać jego urok już od ponad 100 lat, bowiem został założony przez hrabiego Ballestrema w latach 1904-1906. W tym czasie budowano pałac w pobliskich Kochcicach, a nasadzone tam krzewy miały zostać przeniesione do parku przypałacowego. Sadzonki rododendronów sprowadzono z Holandii i rosły w specjalnie przywiezionej ogrodowej ziemi. Jednak rośliny pozostały w mateczniku i zachowały się do dziś, w lesie sosnowym.
 
Zajęcia terenowe rozpoczęliśmy od leśniczówki w miejscowości Lubockie, następnie przeszliśmy ścieżką dydaktyczną “Na Brzozę” dochodząc do użytku ekologicznego. Podczas uroczego spaceru leśną drogą dowiedzieliśmy się mnóstwo informacji na temat fauny i flory Parku Krajobrazowego “Lasy nad Górną Liswartą” od pracowników Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie. 
 
Dziękujemy p. Marii za dokumentację fotograficzną naszej wycieczki oraz ciekawostki przyrodnicze. Poznawanie własnego regionu połączone z lekcją w terenie live wzbogaciło nasze doświadczenie nauki różnymi zmysłami poprzez żywy kontakt z przyrodą, a także integracji z klasą. 
 
Wychowawca klasy: L. Mzyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry